Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 13 września 2012

Chomik

Dzisiaj do mojej rodziny dołączył nowy członek - chomik.
Moja siostra u brat są zdecydowanie fanami tych małych stworzonek, Mi chomiki w niczym nie przeszkadzają, ale nie darzę ich szczególną sympatią. Nowe zwierzątko wabi się Rico i pochodzi od chomików syryjskich.
 Moje pierwsze wrażenie na pewno nie było pozytywne. Chomik jest rudy i ma malutkie, czerwone oczy, których strasznie się boję! Wszyscy jednak uważają, że jest słodki i śliczny.
Co gorsze, jego klatka ma stać właśnie w moim pokoju. Jestem przerażona, chyba nigdy już nie zasnę. Przynajmniej nie w tym domu. 
Może zacznę wszystko od początku: Gdy moja mama przywiozła tego chomika wszyscy wybiegli podekscytowani z domu, z wyjątkiem mojej osoby, która nie była zachwycona tą wiadomością. Wyjęliśmy klatkę, trochę mi się spodobało. Wlałam mu wody do poidełka, nasypałam jedzonka. Wszystko się jednak zmieniło, gdy to małe coś zostało wpuszczone do środka. 
Ujrzałam błyszczące, tak jak pisałam wcześniej malutkie i czerwone oczka i rude futerko. 
Od razu pomyślałam, że wszystko co rude jest wredne i zaczęłam się bać. 
Mój młodszy brat ciągle wypytywał mnie co można mu dawać jeść oprócz tej karmy ze sklepu, czy może go już wziąć na ręce, ale kiedy chciałam odpowiedzieć od razu stwierdzał, że się rządzę nie swoim zwierzakiem.
Nie napisałam tego wcześniej, ale moje bardzo mądre rodzeństwo stwierdziło, że chomik będzie należał tylko do nich, ponieważ ja mam moje koty i rybki, a oni tylko psa. Nawet mi to pasuje, nie muszę się dorzucać na karmę..
Reszta dnia była nudna, bo każdy (oczywiście nie ja) zaglądał i bacznie obserwował jego każdy ruch.



KILKA CIEKAWYCH RAD I CIEKAWOSTEK DLA POSIADACZY CHOMIKÓW:

1. Żywienie chomików
Chomik jest zwierzęciem wszystkożernym. Powinien dostawać przede wszystkim pokarm roślinny z niewielkim dodatkiem produktów pochodzenia zwierzęcego. Podstawowym daniem chomika są ziarna, najlepiej kupować gotowe mieszanki ziaren i suszonych owoców dostępne w sklepach zoologicznych - są one dodatkowo wzbogacane o niezbędne dla prawidłowego wzrostu witaminy.

2. Opieka
Po przyniesieniu do domu chomika należy wpuścić go do klatki i dać mu trochę spokoju, by mógł przyzwyczaić się do nowego miejsca. Nie należy go przez pierwsze 2-3 dni brać na ręce, wypuszczać lub próbować głaskać. Wskazane jest przyzwyczajenie chomika do naszej obecności przez siadanie blisko klatki i mówienie do niego cichym, spokojnym głosem. Można mu podawać przysmaki dla chomików (do kupienia w sklepie zoologicznym), wtedy szybciej się do nas przyzwyczai.


NIE NALEŻY PODAWAĆ CHOMIKOM MIGDAŁÓW NIE OBRANYCH ZE SKÓRY. SĄ ŚMIERTELNE.

Przez trzy dni nie miałam dostępu do internetu.


Codziennie zwierzęta czekają na twoją pomoc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz